środa, 9 maja 2018


"Szarość miejskich mgieł. Spacer Aleją Róż." Edyta Świętek


Tytuł: "Szarość miejskich mgieł"
Autor:  Edyta Świętek
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 479


Trzeci tom powieści Spaceru Aleją Róż zakończył się tak intrygująco, że nie omieszkałam sięgnąć po tom kolejny. Poza tym rodzina Szymczaków przypadła mi bardzo do gustu, a to być może za sprawą tego, że sama się z nimi identyfikuje. Wiem bowiem co to znaczy życie w wielodzietnej rodzinie, bo sama z takiej pochodzę. Tak jak w familii głównych bohaterów tak i wsród nas również zdarzają się odmienne zdania, nie mniej jednak zawsze staramy się obrać jeden zgodny cel.Cieszę się natomiast, że nie ma wśród nas takich tajemnic, jak w przypadku rodziny Pawłowskich. Tak szczerze autorka mnie nimi...zaskoczyła. Was pewnie też trochę zszokują, o ile zechcecie sięgnąć po ten tom. 

"Szarość miejskich mgieł" Spacer Aleją Róż to już czwarty tom sagi w której rodzina Szymczaków gra pierwsze skrzypce. Tym razem spotykamy się z nimi na przełomie lat 60 i 70, w okresie którym to ich dzieci kontynuują rozpoczętą przez nich walkę. W atmosferze ciągłych niepokojów i ze znienawidzonym działaczem Służb Bezpieczeństwa wciąż depczącym im po piętach, wychodzą na jaw ich niektóre mroczne sekrety rodzinne. Jedno kłamstwo pociąga za sobą drugie, jednak rodzina Szymczaków i Pawłowskich w dalszym ciągu staje za sobą murem. 

Czy uda im się rozwiać szarą mgłę, która nad nimi zawisła?

Tom ten, jak wszystkie poprzednie zawiera w sobie fabułę historyczną i obyczajową dzięki czemu czytanie go to czysta przyjemność. Fabuła historyczna nakreślona jest w bardzo przejrzysty sposób co sprawia, że czujemy się jakbyśmy spacerowali po przeszłości. Nie łatwej przeszłości naszego narodu. Fabuła obyczajowa odkrywa przed nami natomiast, odczucia i nastroje panujące wśród naszych rodaków w tamtych czasach oraz ukazuje siłę i jedność panującą w śród nich. Bo ich droga choć kręta to za kolejnym zakrętem robi się...prosta,a przynajmniej mam taką nadzieję. Przekonam się o tym w kolejnym tomie. A Wy?

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu  Replika.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz