czwartek, 22 lutego 2018

"Willa pod zwariowaną gwiazdą" Maria Paszyńska


Tytuł: "Willa pod zwariowaną gwiazdą"
Autor: Maria Paszyńska
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 367

Zwykle ludziom dane jest jedno życie.

"PIOTR - miał jednak dziwne wrażenie, że nim stał się tym, kim był teraz, zdążył przeżyć losy przynajmniej  trzech mężczyzn niemających ze sobą zbyt wiele wspólnego. Był zadziornym młodzieńcem z dziwnym marzeniem napędzającym go do życia, wolnym i wesołym, mimo trudnego dzieciństwa...Był mężem i przyszłym ojcem, kornakiem, człowiekiem, w którego codzienności wszystko zdawało się poukładane, perfekcyjne, takie, jakie powinno być. Był wreszcie mężczyzną napiętnowanym traumą, tym, który nie dopełnił podstawowej powinności i nie zdołał ochronić swojej rodziny, pogrążonym w otchłani samotności. Jedynym elementem łączącym te trzy życia były słonie. Marzenie o słoniach, opieka nad słoniami, przyjaźń między nimi, a wreszcie rozpacz po utracie najbliższych przyjaciół. Wtedy się rozpadł. Żył nadal, ale w środku jakby był martwy."

Wszystko poszło nie tak, latem 1939 roku. Wojna zabrała mu wszystko co kochał: pracę, rodzinę i ukochane słonie. Nic mu nie pozostało tylko...smutek.

"Zamknęli się we własnym świecie wypełnionym milczeniem i smutkiem."

A potem w willi mieszczącej się na placu Warszawskiego zoo Antoniny i Jana Żabińskich pojawiła się - Ada.

"Wojna zdawała się nie mieć przystępu do białego, kwadratowego domku z dużymi oknami , z rozległym tarasem na piętrze i zupełnie płaskim dachem.Nieduży budynek, w którym na parterze, oprócz sieni i niewielkiego hallu, mieściła się jadalnia, gabinet biblioteczny oraz salon z kuchnią, na piętrze zaś trzy sypialnie i łazienka, skryty był wśród drzew, krzewów i kwiatów. Pod ziemią znajdowała się rozległa piwnica złożona z kilku osobnych pomieszczeń, z których część mogła służyć za schron."

ADA -  uwolniona z getta dzięki pomocy Jana, zamieszkuje jak wiele innych osób w willi. Nie pamięta przeszłości, a przyszłość ogranicza się do tego by urodzić i wychować syna. Na zgliszczach dawnego świata zdarza  się jej i Piotrowi miłość, której nie mogą się oprzeć...

Czy Piotrowi uda się odbudować swój świat udając, że świata Ady wcale nie było?

Tym bardziej, że "Teraz przeszłość upominała się o przyszłość." pod postacią DANIELA.

Kim jest Daniel? Jaką decyzję podejmie Piotr?

"Willa pod zwariowaną gwiazdą" to powieść, której fabuła łączy precyzyjnie skonstruowaną fikcję literacką z prawdziwą historią o losach Jana i Antoniny Żabińskich, właścicieli Warszawskiego zoo, którzy podczas wojny ratowali mieszkańców getta.   Niezwykłe losy trojga ludzi uwikłanych we własne uczucia na tle tego tła historycznego sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością i nie traktuje się jej jako swoistą autobiografię Państwa Żabińskich. Nie mniej jednak trzeba myśleć o nich jako o "wybawicielach" choć za takich się nie uważali. Twierdzili bowiem, że dobrowolny wybór zła nie ma sensu i stali się na niego bierni i bez względu na okoliczności zewnętrzne byli po prostu ludzcy.

Książka ta opowiada historię o miłości, wojnie, wyborach determinujących nasze życie, o marzeniach i drodze do ich realizacji i towarzyszącej im odwadze. Wszystkie wątki zostały przez Autorkę dopracowane w najmniejszym szczególe. Widać, że sporo czytała by cała fabuła była jak najbliższa prawdzie historycznej. Brawo dla niej, że "chciało jej się chcieć". 

A Wam niech się "chce" po nią sięgnąć. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Pascal.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz