piątek, 17 marca 2017Adam Cichy "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki"
Autor: Adam Cichy
Tytuł: "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki"
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 43

"Ptaki-cudaki i inne zwierzaki to trzy krótkie rymowane bajki. 

Pierwsza pt. "Wróbelek" dotyczy małego ptaszka, który nasłuchawszy się opowieści o pięknej krainie i zamieszkujących ją zwierzętach (lew, żyrafa, zebra, antylopa, gepard, itd), zamarzył o podróży wraz z bocianami do ciepłych krajów Afryki. Jednak zdając sobie sprawę, że to nie możliwe "ten wróbelek nasz kochany, siedzi teraz zapłakany, i cierpliwie czeka znów, by nadeszła wiosna już" (rym stworzony przeze mnie).

Druga bajka "Ptasie historie" dotyczy "wyliczanki" wszystkich możliwych ptaków wraz z ich rymowanym opisem. Każdy poszczególny ptak wyróżniony jest w tekście pogrubioną kursywą co daje wrażenie ich mnogiej ilości (dzwoniec, raniuszek, jerzyk, jemiołuszka, świergotek itd. to ptaki z nazwami których nawet ja nie jestem obyta). Dodatkowo pochyłą kursywą zaznaczone są znajome choć nie wszystkim wiadome związki frazeologiczne (kłapać dzióbkiem, w krzyżu strzyka, mądra głowa, chodzi z głową w chmurach, marsza grają kiszki itd.). 

Trzecia bajka "Sroka" dotyczy ptaka, który w świecie ptasim uchodzi za złodzieja błyskotek i wszystkiego co się świeci. Ptak ten- sroka, posądzony o kradzież obrączki czajki, nie przyznaje się do winy, a znaleziona zguba w trawie kładzie się cieniem na przyjaźni ptaków. 

"Możesz poczuć się okropnie, gdy osądzisz zbyt pochopnie. Kto tak czynić się ośmiela, może stracić przyjaciela".

Bajki bardzo przyjemne i lekkie w czytaniu dzięki zastosowaniu rymów. Przypuszczalnie skierowane są do dzieci ( "I nieważne drogie dziecię, co też się o ptakach plecie"), choć i dorosłemu mogą przypaść do gustu. Dziecko młodsze dzięki nim ma możliwość zaznajomienia się z nazwami zwierząt i ptaków, a nieco starsze może wyłapać wiele związków frazeologicznych i starać się rozwiązać ich znaczenie. Dodatkowo morał płynący z wierszyka o sroce jest jednoznaczny. 

Warto również wspomnieć o pięknych ilustracjach, które w pełni oddają czytane słowo.

Wierszyki polecam wszystkim bez względu na wiek.

Za możliwość przeczytania dziękuje Wydawnictwu Psychoskok.


2 komentarze:

  1. Uwielbiam w takich książeczkach odpowiednie przesłanie i piękne ilustracje ;)
    Myślę, że córeczka byłaby zadowolona ;)
    Buziaki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za recenzję i serdecznie pozdrawiamy :)

    OdpowiedzUsuń