poniedziałek, 13 marca 2017
Natasza Socha "Kobiety ciężkich obyczajów"
Autor: Natasza Socha
Tytuł: "Kobiety ciężkich obyczajów"
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 01.03.2017
Liczba stron: 384


"Są kobiety, dla których mężczyzna jest dodatkiem. 
Do sukienki i do życia".

Nie powiem słowa te mają dużą siłę przebicia, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy świat rządzi się swoimi prawami, a w siłę zaczyna rosnąć głos kobiet, które po wielu latach zaczynają dyktować swoje warunki.

Kwiryna mieszka w barwnej, przedwojennej Warszawie, a splot nieoczekiwanych wydarzeń wprowadza ją w tajemniczy świat ekskluzywnych prostytutek.  Z nieśmiałej dziewczyny, przeistacza się i wychodzi z kokonu już jako piękna femme fatale, kobieta lekkich a raczej ciężkich obyczajów.  Wie, że w jej świecie nie ma miejsca na miłość. Nie śni więc o księciu z bajki, szczęśliwej rodzinie ani miłości.

Kira jej prawnuczka, dziedziczy po prababce nie tylko różnobarwność tęczówek, ale i nonszalancję, z jaką traktuje płeć męską. Bawi się mężczyznami, a zdobycie ich traktuje jak wyzwanie. Zgodnie z jej założeniem, jest zdobyć żonatego faceta, nie angażować się uczuciowo, a jeśli by do tego doszło odciąć się od niego całkowicie. 

"Kirę fascynowało zjawisko zdrady.(...)Największym zabójcą każdego związku prędzej czy pózniej okazywała się nuda"

Tylko czy to na dłuższą metę wystarczy? Czy brak miłości można czymś zrekompensować?

Książka ta ukazuje dwa światy: ten przedwojenny widziany oczami Kwiryny i ten współczesny, widziany oczami jej prawnuczki Kiry. Ta przestrzeń lat pokazuje nam,  czy i ewentualnie jaki wpływ mają geny i dziedzictwo pochodzenia  na czekające nas przeznaczenie i jaki jest schemat powielania błędów.

To doskonała powieść o kobietach i ich wzajemnych relacjach, o tajemnicach, pretensjach, ale i o miłości , która zawsze daje kolejną szansę. 

"I tak kończy się historia kilku pokoleń kobiet, którym trudno było ze sobą rozmawiać i kochać się nawzajem.  Próbowały jednak walczyć o siebie i swoje marzenia, nawet jeśli musiały czasem słono za to zapłacić. Z drugiej strony życie kobiety to nieustająca walka, coś o tym wiemy".

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Pascal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz