środa, 15 marca 2017Monika Fudali "Kumulacja cierpień" , "Kumulacja gniewu" (Book Tour)
Autor: Monika Fudali
Tytuł: "Kumulacja cierpień",
          "Kumulacja gniewu"
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Rok wydania: 2011, 2012
Liczba stron: 32, 72

Postanowiłam połączyć tzn. skumulować recenzję opowiadań "Kumulacji cierpień" i "Kumulacji gniewu", w końcu przecież obydwa łączą się, choćby wspólnymi bohaterami. 

"Kumulacja cierpień"- to krótka historia, ale jakże mocna w treści. Opowiada w dobitny sposób o wale jaką podejmują bracia Keisuka i Sato, jako mediatorzy (medium), z duszami pozostającymi na ziemi po ich śmierci i skumulowanymi w nich cierpieniami. Nie mniej jednak wszystko sprowadza się do życia jakie wiedli wcześniej i do panującego wśród nich otoczenia.

"A domy są jak ludzie. Kumulują w sobie wszystko co złe. Zapewne mieszkało w tym domu wiele rodzin. Tych szczęśliwych i tych mniej. Ciągle nowi ludzie i ich uczucia, które wyładowują w tych murach po długim czasie wchłaniane są przez ściany. Smutki, cierpienia i złość mieszkańców kumulują się nad tym miejscem. W ten sposób umiera dom. Staje się zimny i nieprzyjemny, smutny i zapomniany Nieszczęściem jest, gdy w takim domu umiera człowiek. Dom nie pozwala odejść duszy zmarłego. Więzi ją w klatce cierpień, które skumulował. (...) "dusza domu" materializuje się w postaci przedmiotu o kształcie swojego zła, a to zło staje się demonem o tych cechach".

W "Kumulacji gniewu" - bracia podejmują próbę uwolnienia duszy małego chłopca, w którym gniew skumulował się do tego stopnia, że zaczyna krzywdzić własną rodzinę, za to, że nie potrafią odkryć prawdy o jego zaginięciu. A prawda ta później przerasta wszystkich.

"Dusze chodzące po ziemi są tu z pewnego powodu: zemsta, niedokończone sprawy, niepokój o kogoś żyjącego, jakaś prawda, troska, bądź coś innego silnie powiązanego z życiem na ziemi. Osoba, która umiera nie jest wstanie się pogodzić z pozostawieniem tego czegoś nierozwiązanego, dlatego podświadomie jest uwięziona między  światami z własnej woli (...). W zależności od intencji dusza może być pozytywna albo negatywna. Jeżeli jest pozytywna to jest odzwierciedleniem ciepła osoby do której należała. Jednak gdy mówimy o przeciwieństwie to jest to  wizja cierpienia, które trawi tą duszę".

Kumulacje to opowiadania z dreszczykiem, z elementami paranormalnymi. Ukazują nam one świat w zaskakujący sposób, w kontekście spraw o których nie mieliśmy pojęcia, albo baliśmy się myśleć, a teraz zostaliśmy do nich nie jako zmuszeni. Podobały mi się obydwa.

Za możliwość przeczytania opowiadań w Book Tour, dziękuję blogerce z Kraina książką zwana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz