środa, 8 lutego 2017


Jodi Picoult "Bez mojej zgody"

Zdjęcie użytkownika Czytam-daję słowo.


Tytył:"Bez mojej zgody"
Autor: Jodi Picoult
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data ukazania się w kolekcji:  23.01.2017
Liczba stron:459

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę. 

Anna została poczęta w sztuczny sposób, wszystko po to, aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Przez całe życie postrzegano ją przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi. Do tej pory Anna akceptuje tę swoją życiową rolę. Jednak z czasem zaczyna się buntować i dojrzewa do decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, dycyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci. 

Tylko czy to jest wyłącznie jej decyzja?

Kiedy na samym początku poznałam Anne stwierdziłam, że jest to "dziecko" które nie miało normalnego dzieciństwa. Choroba siostry Kate, tak zepchneła ją  na boczny tor, że jej sprawy stały się mało ważne, przez co sama poczuła się niewidzialna. Blasku nabierała dopiero wtedy, kiedy istniała konieczność pomocy siostrze. 
Jednak, gdy zagłebiłam się dalej w czytaniu, doszłam do wniosku, że to nie "dziecko" a nadzwyczaj dojrzała młoda dziewczyna, która ma odwagę  na złożenie wniosku o usamodzielnienie w kwestiach medycznych i pozwanie rodziców do sądu. Jej determinacja na tyle zaciekawia adwokata Campbella, żę zgadza się on ją reprezentować podczas procesu. Anna wbrew pozorom nie jest egoistką, której nie obchodzi życie siostry, a historia nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać na początku.

"Bez mojej zgody" to historia rodziny, w której każdy pełni określoną rolę od lat. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku osób i wpływu jaki wywiera na nich choroba Kate.
Matka Sara, skupiona na chorobie córki, myśli tylko o tym, jak ją ratować, nie zważająć na to czego sama chora mogła by chcieć. Braian, silny ojciec, ale i rozdarty w miłości do wszystkich dzieci większość czasu spędza w pracy, jednak robi, co się da, by trzymać rodzinę w całości, Jesse, starszy brat, czuje się niedoceniony, bo nie ma zgodnych tkanek i nie może uratować siostry, przeżywający to bardziej niż okazuje. Kate, od trzeciego roku życia chora na ostrą białaczkę, wymęczona powtarzającymi się nawrotami choroby i uciążliwym leczeniem, i Anna, wyjątkowa dziewczyna, ukochana siostra i przyjaciółka Kate, gotowa zrobić dla niej wszystko, przeciw całemu światu.

Dodatkowo do narracji wkrada się Campbell, adwokat reprezentujący Anne oraz Julia, kurator wyznacząony i przydzielony przez sędziego. Proces wytoczony przez bohaterkę, również na nich wywiera znaczący wpływ.

Powieść jest przepojona emocjami, pobudzającymi do rozważań na temat etycznej strony powoływania do życia i ratowania tegoż za wszelką, nawet niewyobrażalną cenę. Wzruszająca historia z zaskakującym zakończeniem, które ma pokazać, że niczego w życiu nie można być pewnym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz